Dubrovniško obzidje je ena najbolj impresivnih in ohranjenih utrdb srednjega veka, ki obdaja staro mestno jedro Dubrovnika. Zgrajeno je bilo kot zaščita pred napadi z morja in kopnega ter je postalo simbol moči in neodvisnosti Dubrovniške republike.
Obzidje je dolgo skoraj dva kilometra in sega do 25 metrov v višino, sestavljajo pa ga masivni kamniti zidovi, številni stolpi, trdnjave in bastijoni. Zasnovano je bilo tako, da bi zagotovilo neprebojno obrambno linijo, ki je ščitila mesto pred napadi, obenem pa tudi predstavljalo strateško in simbolično obrambo mestnih meja. Obzidje ni le obrambni element, temveč tudi arhitekturna in kulturna dediščina, ki danes pritegne številne obiskovalce iz celega sveta. Stolp Puncjela je eden ključnih delov tega obzidja in se nahaja ob jugovzhodnem delu, kjer meji na odprto morje. Zgrajen v 15. stoletju, je bil stolp Puncjela del širšega obrambnega sistema, ki je Dubrovnik varoval pred napadi s morja, zlasti zaradi svoje bližine pristanišča. Stolp je bil strateško umeščen na točki, kjer je bil dostop do mesta z morja najbolj ranljiv, zato je imel ključno vlogo pri obrambi mesta in nadzoru nad prihajajočimi grožnjami. Poleg tega je bil uporabljen tudi kot opazovalna točka, saj ponuja čudovit razgled na Jadransko morje, pristanišče in vzhodni del mesta, kar je omogočilo pravočasno zaznavanje morebitnih napadov. Zasnova Puncjele vključuje okroglo obliko z debelimi kamnitimi zidovi, ki so bili zasnovani za zagotavljanje močne zaščite. Tovrstna gradnja je omogočala učinkovito obrambo z uporabo topništva in drugih obrambnih sredstev, ki so bila na voljo v tistem času. V preteklosti so bile v stolpu nameščene tudi obrambne strelnice, iz katerih so branilci lahko streljali na sovražnika. S svojo močjo in strateško pozicijo je stolp Puncjela predstavljal simbol moči Dubrovniške republike, ki je bila znana po svoji obrambni pripravljenosti in odpornosti. Danes je stolp Puncjela priljubljena destinacija za turiste, saj ponuja vpogled v bogato zgodovino mesta, ki sega v srednji vek. Obiskovalcem omogoča raziskovanje arhitekturnih detajlov, ki pričajo o obrambni funkciji stolpa, ter uživanje v neverjetnem razgledu na Dubrovnik, odprto morje in širše okolje. Kot del širšega sistema dubrovniškega obzidja je stolp Puncjela skupaj z drugimi obrambnimi strukturami leta 1979 vključen na seznam Unescove svetovne dediščine. Dubrovniško obzidje, vključno s stolpom Puncjela, danes predstavlja ne le zgodovinsko dediščino, temveč tudi živo pričevanje o odporu in iznajdljivosti ljudi, ki so zgradili te obrambne strukture, da bi zaščitili svojo domovino.
Stolp je še danes pomemben simbol Dubrovnika, ki obiskovalcem omogoča, da izkusijo zgodovinsko veličino mesta, občudujejo arhitekturno lepoto in doživijo čarobno povezavo med preteklostjo in sedanjostjo.