Zagreb je mesto s pestro zgodovino, ki je obstajalo že v kameni dobi. V času Rimljanov so v bližini mesta zgradili velik urejen center Andautonija, o čemer priča arheološki park v sedanjem Ščiterjevu. Zagreb, kot ga poznamo danes, je del njegovega zgodovinskega jedra in je nastal v srednjem veku na dveh gričih, Gradec in Kaptol.
Na Katarininem trgu se nahajata cerkev svete Katarine in poslopje Prve zagrebške gimnazije. Za cerkvijo svete Katarine iz Gornjega grada, nekdanjega posvetnega Gradca, se odpira čudoviti razgled na Kaptol z zagrebško katedralo, tržnico Dolac, glavni zagrebški trg ter na monumentalne kupole glavnega pokopališča Mirogoj.
Na Katarininem trgu prevladuje najlepša baročna cerkev v Zagrebu, cerkev svete Katarine. Cerkev so dali zgraditi jezuiti v prvi polovici 17. stoletja. Je enoladijska cerkev s šestimi stranskimi kapelami in prezbiterijem. V kapelah se nahaja pet lesenih baročnih oltarjev iz 17. stoletja in marmorni oltar iz leta 1729.
Cerkveni obok in stene krasi razkošna štukatura iz leta 1732. V prezbiteriju stoji nizek glavni oltar, ki se nahaja pred veliko iluzionistično sliko svete Katarine med aleksandrijskimi filozofi, katere avtor je ljubljanski slikar Kristofor Andrija Jelovšek. Cerkev sv. Katarine je bila v celoti obnovljena po potresu leta 1880, po načrtih znanega arhitekta Hermanna Bolleja.
Prvo zagrebško gimnazijo so ustanovili jezuiti leta 1607. Jezuiti so rimskokatoliški cerkveni red, ki je poznan po znanstvenem in izobraževalnem delovanju. Šola je izvajala redno humanistično izobraževanje za številne učence kmečkega, mestnega in plemiškega porekla.